Ar žinote, kad…

Autizmo simbolis

O Jums taip nebūna, kad kai tik pamatote dėlionės/puzzle simbolį kažkur pasaulyje, iš karto atsisukate? Man taip būna!
Ir kaip čia taip gavos, kad dėlionė siejama su Autizmu?
O ar žinote, kad jį, dar 1963 metais sukūrė autistuko tėtis bei nacionalinės Autizmo Valdybos (London) narys Gerald Gasson! Tad štai koks jis jau senas, bet iš tiesų mums visiems tapo toks žinomas ne taip ir seniai!
Bet kodėl buvo pasirinktas būtent dėlionės simbolis? Prisipažinkim, ne vienas esame dėlioja didelę dėlionę ir ją tikrai buvo sunku sudėti! Kaip ir dėlionė, taip ir Autizmo Spektro Sutrikimas (ASS) turi nemažai paslapčių ir vis dar neatsakytų klausimų. Dažnai, kad geriau pažintume vaiką, kartu praleidžiame nemažai laiko, sukame galvas, kaip geriau jį suprasti ir padėti – panašu į dėlionę?
Dėlionė susideda iš skirtingų formų bei spalvų. Formos simbolizuoja sutrikimo sudėtingumą bei įvairovę. Ryškios spalvos – ryškią šviesą bei viltį nugalėti autizmą!

Faktai paimti iš:  the-art-of-autism.com

Nuotrauka iš asmeninio archyvo: Italija, Venaria Realia.

untitled.png

 

 

MISTERIS IPAD’AS:

Visi daznai klausia: “Koks megstamiausias autistuku zaislas?’’ Ir taip, atsakymas visada tas pats: “Kadangi ne tik mes, bet ir vaikai buna skirtingi, tad kiekvienas turi skirtingu ir mylimu zaislu…”
Taciau…. daugelis tikrai dievina Ipad’a! Zaidimai, puikios edukacines programeles, komunikacijos priemones, sensorikos pratimukai…ne tik mes, bet ir vaikai nepabegs nuo siuolaikinio pasaulio!
Nenori gilintis I Ipad’o, kaip zaislo, pliusus ir minusus – cia tikrai galetu buti kitas postas apie tai!
Didziausias vaiku noras buna pazaisti su juo, paziureti video, filmukus, pasidaryti asmenuke :)! Ir tai jie ismoksta daryti! O kaip greitai laksto pirstukai, kai reikia patikrinti ar Internetas veikia? Ir kaip tai padaro net ir tie autistukai, kurie net nemoka skaityti? Madam Mmmmotyvacija ☺
Taciau buna ir kitu atveju: kai prasomas nenori paleisti is ranku, kai skrenda Ipad’as per visa kambari, ir kai bando pasiekti ji nuo lentynos, ir tik upppssss Ipad’as krenta ant zemes….ir deja, sis brangus zaislas suduzta…
Noriu pasidalinti, mano galva, viena geriausiu Ipad’o deklu: patikrintas asmeniskai ir daugeliu vaiku: niekada nera iskiles, niekada nera suluzes! Si firma taip pat turi labai gera papildoma dekla, kuris ypatingai padeda isideti Ipad’a – jis neslysta, nekrenta ir tampa puikiu pagalbininku, kai reikia nufimuoti pamoka su vaiku!

https://biggrips.com/
Foto paimta is Interneto.

0010271

 

 

Dievinu plastiliną!

Dar iki šiol prisimenu, kaip vaikystėje mėgaujuosi rusišku plastilinu 😊 Kiek džiaugsmo suteikdavo ta dėžutė, pilna paslaptingų spalvų, iš kurių tiesiog pastatydavai žmogeliukus, baldus, pastatus, gėlytes ar tortus 😊! O kas iš jūsų prisimena tą seną, gerą, čekų produkcijos filmą „Aštuonkojai iš Antro aukšto“! Ir tie mieli, mėlyni aštuonkojai buvo nulipdyti iš plastilino 😊
Po daugelio metų mano meilė plastilinui niekur nedingo ir naudoji jį savo pamokose.
Pirmiausiai, mėgstu gaminti plastiliną su vaikais: tai puikus užsiėmimas vaiko sensoriniai sistemai pagerinti: liesti, ridenti, įspausti formeles…. Sensoriniai žaidimai padeda vaikams ne tik mažinti stresą, geriau užmigti, bet ir pažinti pasaulį, šiuo atžvilgiu, lietimo jutimu. Plačiau apie sensorinę sistemą bei sensorinę integraciją, kuri yra labai reikšminga vaikams, turintiems ASS, galite rasti internete.
Neatsiejama ABA terapijos dalis yra imitacijos atkartojimas (angliškai: NVI – non – verbal imitation), kuri padeda vaikams mokytis iš kitų veiksmų – juk mes esame patys geriausi modeliai, iš kurių vaikai ima pavyzdį, taip pat labai smagu, kai broliai ar seserys žaidžia kartu 😊 Imitavimas padeda ne tik koncentruoti dėmesį, bet kas svarbiausia – mokome vaiką norimo elgesio.
Plastilinas taip pat pagerina vaiko vaizduotę – niekada nežinai, kada vaikas tave nustebins! Kartais vaikai tiesiog džiaugiasi sensoriniu žaidimu, o kartais nustembi, kai ima ir pastato traukinio vėžes 😊
Žaidimo plastilino pagalba, taip pat galime mokyti: ne tik savo eilės laukimo, bet ir suteikti begalę progų kalbai lavinti ir didinti pasakomų žodžių kiekį.
Ir dar ne viskas: galima mokyti ir matematikos ir raidžių 😊 „Duok tris burbuliukus, kiek burbuliukų? Kokia raidė? Paliesk raidę/skaičių….

Tad kibkim darban:
Patikrintas ir tikrai geras receptas plastilino gamybai:
Ingredientai:
Vienas šaukštas aliejaus;
Vienas puodukas druskos;
Pusę puodelio vandens;
Maisto dažai (jų būna įvairių spalvų);
Du puodeliai miltai (tačiau man visada prireikia daugiau).
Eiga:
Sumaišyti druską su miltais. Į kitą indelį supilti vandenį, aliejų bei maisto dažus – viską išmaišome.
Druską sumaišytą su miltais įpilti į indą su vandeniu, aliejum ir maisto dažais.
Viską gerai maištyi bei minkyti. Jeigu reikia dėkite daugiau miltų.
Smagaus laiko 😊

 

Dar kartą apie ABA terapiją…..

Kai kartą, mokykloje kurioje dirbu (http://www.woodbury.org.au/) apsilankė vieno iš mūsų vaiko mama, laukė ilgas ir emocionalus pokalbis.

Autizmas, mano studentui, buvo diagnozuotas sulaukus 2.5 metų amžiaus.

Mano klausimas buvo: „o koks buvo Jūsų pirmas žingsnis?“

„Ieškojau informacijos, kuri yra mokslu paremta, ir kuri padeda vaikui ugdytis. Taip atradau ABA terapiją“.

Šis, dabar jau vienuolikos metų, vyrukas, atėjo į mokyklą mokėdamas tik du žodžius. Dabar jis moka paprašyti ko nori, naudoti funkcionalią kalbą: pasitrauk, eik šalin“, vietoj to, kad suduotų ar stumtų šalin ir….yra pasirengęs keliauti į kitą mokyklą!

Turiu pripažinti liūdna, kai po tiek metų darbo, ilgo ir nuoseklaus darbo, kai pagaliau pradedi dar labiau mėgautis socialiai priimtinu elgesiu, vaikai mus palieka…. Bet argi tai nereiškia, kad mes specialistai, atlikom savo darbą :)? O šis vaikas, mano10 metų praktikoje, buvo tikrai vienas iš sunkiausių: bet mes nuėjome ilgą kelią kartu, taip kartu, nes su kiekvienu vaiku augi ir pats…

Ir iki šių dienų, po daugybės metų mokslinių tyrimų ABA terapija išlieka kol kas vienintelė mokslo įrodyta……

ABA terapija – mokslas, kuriame procedūros, gautos iš elgesio principų, sistemingai naudojamos socialiai reikšmingam elgesiui pagerinti.

 

Inkliuzinė žaidimų aikštelė festivalis VIVID 

Dar vieni metai praėjo ir štai kasmetinis Sidnėjaus šviesų festivalį „VIVID“ vėl nudažė miestą ispūdingomis spalvomis!

Šiais metais festivalis švenčia dešimties metų sukaktį ir pritraukia tūkstantines minias iš visos rudenėjančios Australijos.

Net neverta minėti, kad tai puiki pramoga ne tik suaugsiems, bet ir vaikams. VIVID festivalis visada triukšmingas, pilnas žmonių, garsų, tad ką daryti toms, šeimoms, kuriose auga autistukai?

Tad festivalio sumanytojai atidare….inkliuzinę vaikų žaidimo aikstelę, skirtą specialių poreikių vaikams! Ir ypatingai ji tinkama autistukams! Ten susipina sensorikos instaliacijos, nuostabi raminama muzika, tėvams nereikia baimintis, kad vaikai pabėgs (viskas yra aptverta) ir netgi užmegzti naujas pažintis!

Ten netgi galima rasti PECS!

 

Pasivaikščiojimas…

Štai taip ankstyvą ir labai šiltą Sidnio rytą išėjome pasivaikščioti…

Mano draugas William, su kuriuo dirbame daugiau nei 4 metai, kurio pėdos buvo mano plaštakos dydžio, o dabar jis – žinoma, aukštesnis už mane! Tiesa, verta paminėti, kad nesu krepšininkų vaikas… 🙂

Bet svarbiausia – nepamiršti kramtuko, jeigu netikėtai užpultų “negerieji monstriukai” ir būtų į ką išlieti pyktį ir apsiraminti…

ir dar!

Ir kaip gi be alternatyvios komunikacijos priemonės? Ir dar  kaip taip karšta lauke, o juk norisi atsigerti…. Žiūrėti video…..

 

Will

 

 

Livvis žaidimų aikštelė:

Šiandien aplankiau pirmą Australijoje sukurtą žaidimų aikštelę skirtą vaikams, turintiems specialiųjų poreikių!
Aikštelė renovuota 2009 metais ir pavadinta Livvis vardu. Mažoji Olivia, paliesta sunkios ligos, paliko šį pasaulį būdama vos 8 mėnesių. Livvis tėvai, norėdami įamžinti jos atminimą, įkūrė fondą, kurio dėka ir buvo atgaivinta ši žaidimų aikštelė. Šiai dienai ji tapo mylima vaikų ir tėvų vieta, parko apsuptyje, visiškai netoli nuo Sidnėjaus centro.
Olivios fondo tikslas buvo ne tik sukurti žaidimų aukštelę specialiųjų poreikių vaikams, bet ir tam, kad jie žaistų ir mokytųsi iš neurotipinių vaikų. O šie išmoktų, kad pasaulyje būna ir “kitokių” vaikų, bet kurie taippat gali tapti jų draugais!
Iš tiesų buvau sužavėta ir pati su savo mažuoju draugu autistuku išbandžiau visas siūlomas pramogas: supynes, laipiojimo sienas, sensorikos sieną, sukamąsias kėdes, važinėjimosi kelius, smėlio dėžes, vandens stoteles, čiuožyklas ir dar daugelį kitų…. ir kas ypatingai paglostė širdį – PECS lentelė prie kiekvieno įrenginio! Taip, to galima tikėtis mokyklos aplinkoje, bet pirmą kartą mačiau viešojoje vietoje.
Žinoma, nekalbu apie tualetus, tvora aptvertą visą aikštelę, vietas, skirtas poilsiui, vietas, kurios apsaugo nuo saulės, bet ten yra ir ypatingą kavinė! Kavinėje dirba žmonės, kurie ir patys turi specialiųjų poreikių!
Ir taip, mes puikiai praleidome ištisas valandas ir susiradome naujų draugų!

 

IMG_1566

IMG_1572.jpg

IMG_1570.jpg

 

IMG_1581.jpgIMG_1568

 

IMG_1573

Nuotraukos iš asmeninio albumo.

Taip pat galite apsilankyti: http://touchedbyolivia.com.au/

 

Australija, Sidnėjus:

Štai kur leidžiu savo rytus ir popietes! Mokykla, kurioje vaikai ne tik mokosi, bet ir turi daugdraugu-mus, visus atsidavusius terapeutus! O kaip miela ir paglosto širdį, kaip išmoksta pasakyti ir tavo varda: “Simona, play with me”, “Simona, run with me”, “Simona, tickle my armpit” 😀

 

 

 

 

 

 

Ačiū Asociacijai “Kitoks vaikas” įtraukusiai mane į specialistų sąrašą! 🙂 🙂 🙂 

http://www.kitoksvaikas.lt/specialistai/

Balandžio 2-oji Autizmo supratimo diena:

Asociacija “Kitoks vaikas” vienijanti šeimas, auginančias vaikus su autizmo spektro sutrikimais, kviečia jungtis prie akcijos: “Pirma pagalba – supratimas”.

Nepamirškime jungtis prie akcijos, dalintis ir kviesti draugus!

IMG_1347

Apie laikmačius: 

Per šiuos daugiau nei kelerius metus, kuriuos praleidau dirbdama ABA mokykloje Sidnėjuje, dar labiau ir dažniau pradėjau naudoti vizualines priemones. Ir tai yra ne tik PECS, nuotraukos, piešinukai, spalvos, bet ir laikmačiai!
Turbūt kiekvienas esame susidūrę, lad laukimas nėra pats stipriausias autistukų įgūdis. Laikmačio pagalba vaikai mokosi ne tik laukti savo eilės pažaisti, susikrovus kuprinę laukti mokyklos skambučio, bet taip pat padeda ir tėvams apsipirkinėjant parduotuvėse, ar darant ne taip labai jau mėgstamas užduotis.
Tačiau laikmatis – ne tik puiki vizualinė priemonė vaikams, bet taip pat ir puikus pagalbininkas terapeutui! Mėgstu jį naudoti kaip priminimą, pvz: kiek vaikams turi ramiai išsėdėti prie stalo, ar kiek vaikas turi pažaisti vienas. Taip pat tai – efektyvi priemonė elgesio duomenims rinkti.
Tačiau, šį kartą apie laikmatį, kuris yra šiek tiek kitoks. Tai – ne tik laikmatis, bet ir knygos skirtukas! Jis skirtas vaikams, kurie nelabai mėgsta skaityti ar daryti užduotėlių! Jis – spalvotas ir daug patrauklesnės išvaizdos.

IMG_1066

IMG_1070

Pasigaminkime priemonę namuose! 

Trumpas video kaip pasigaminti priemonę namų salygomis, kuri lavins ir smulkiąją motoriką, ir dėmesio sutelkimą. Taip pat tinkama prisiminimui išmoktų dalyku ar savarankiškam darbui!

Sensorinis žaislas: lengvai pagaminamas ir namuose! 

Kiekvienam vaikui, turinčiam ASD, kiekvieną dieną tenka susidurti su begale iššūkių, kurie mums gali atrodyti visiškai paprasti ar legvai išsprendžiami. Taip pat daugeliui vaikų yra sutrikusi sensorika: jiems ypatingai sunku susitvarkyti su sensorine informacija, kurią gauna dienos metu. Jutimai gali būti perdėtai dideli ar mažiau jautrūs. Vienaip ar kitaip jie gali paveikti elgesį ir turėti kitų poveikių gyvenime.

Kadangi visi vaikai yra labai skirtingi, atrasti vienodus žaislus, kurie patiktų visiems (išimtis žaidimas “Ipade”) yra pakankamai sudėtinga. Tačiau juk visada verta pabandyti!

Sensorinis žaislas, skirtas ir nusiraminimui ir dėmesio koncentracijai ir puikiai tinkamas terapijos metu laisvai minutei išnaudoti.

Jums reikės visiškai nedaug:

5 minučių savo laiko,

tuščio plastikinio butelio,

vandens,

dažų,

blizgučių.

Į tuščią plastikinį butelį įpilame vandens. Įlašiname kelis lašus pasirinktų spalvos dažų, įpilame blizgučių ir nepamirštame užsukti butelio. Vartant butelį aukštyn žemyn, blizgučiai puikiai plūduriuos butelyje, o vaikams būna tikras džiaugmas juos stebėti. Geriausiai naudoti mažesnio dydžio butelius, kad vaikai patys galėtų juos vartyti, laikyti ir pažaisti.

IMG_0853 (2).jpg

Filmas “X+Y” 

Gal kam jau ir matytas, tačiau man visiškai negirdėtas ir tik prieš kelias dienas atrastas filmas! Tai pasakojimas apie paauglius, turinčius ASD, kurie dalyvavo tarptautinėje matematikos olimpiadoje. Puikiai įvertintas ir IMDb7.2/10 .

Pažiūrėkite!

Daugiau info:

http://www.imdb.com/title/tt3149038/

MV5BMjAxMjkxODc0N15BMl5BanBnXkFtZTgwNzU4NDY1MzE@._V1_SY1000_SX690_AL_

Ar prisimenate Naoki Higashidą?

Taip, tą patį berniuką, autizmą turintį ir parašiusį knygą “Kodėl taip mėgstu šokinėti”?
Knygą, tapusią bestseleriu, ir išverstą į daugiau nei 30 skirtingų pasaulio kalbų bei turintį didelę gerbėjų minią ir Lietuvoje!

IMG_0803

Tačiau Naoki jau nebe trylika, o visi dvidešimt ketveri! Su kokiais sunkumais bei džiaugsmais jis susiduria jau būdamas suagęs, Naoki dalijasi naujai išleistoje knygoje
FALL DOWN 7 TIMES GET UP 8”.

Deja, kol kas tik skaitantiems angliškai.

IMG_0799 (2).jpg

Advertisements