Pagrindinis

Autizmo spektro sutrikimas (toliau – ASS) yra sunkus, visą gyvenimą išliekantis vystymosi bei socialinės raidos sutrikimas. Jis turi įtakos, kaip tokį sutrikimą turintis žmogus, suvokia ir interpretuoja socialinę aplinką ir apskritai visą pasaulį.

Šis sutrikimas įtakoja gebėjimą kalbėti ir suprasti kito asmens kalbą, suvokti aplinką, tinkamai bendrauti su žmonėmis. Taip pat, nemažą dalį žmonių, turinčių ASS, vargina obsesinis bei pasikartojantis elgesys, sensoriniai nukrypimai, – jie yra ypač jautrūs šviesai, prisilietimams, garsams.

Yra žinoma, kad ASS atsiradimą įtakoja genetika, tačiau mokslininkai vieningai sutaria, kad šią problemą aiškinti vien genetika būtų klaidinga. Kol kas šis sutrikimas medicinos mokslui lieka iki galo neįminta mįslė.

Tai, ką bendraamžiai atranda, suvokia savaime, kas jiems yra įgimta, duota pačios gamtos – vaikai autistai yra aktyviai mokomi.

Kaip sutelkti dėmesį? Kaip parodyti ir priimti meilę? Kaip išmokti savarankiškumo, kaip mokytis ne vienam, o kartu su kitais panašaus elgesio bendraaamžiais? Kaip bendrauti su aplinkiniais?

Į šiuos, ir daugelį kitų klausimų, atsakymus tokiems vaikams padeda surasti ABA metodologija. Tai žinau ne tik iš mokslinių straipsnių, bet ir iš savo kasdienio praktinio darbo su vaikais, turinčiais autizmo spektro sutrikimą. Taikomoji elgesio analizė (angliškai:ABA) – šiandien vienintelė moksliškai įrodyta vaikų autistų akademinių, socialinių ir emocinių rezultatų tobulinimo metodologija.

Advertisements